Dagens spelbara klass på Gothenburg Horse Show är kvalet till världscupen. Klassen är en 160 cm hoppklass med start 14:15. Det gäller att vara felfri i grundomgången och ta sig till omhoppning. Väl där är det felfri - och snabbast - som gäller för seger. Spelformen är Vinnarspel.
Vi hänger på våra experter Adam Johansson och Alice Engström för tips inför dagen.
Det är 33 ekipage till start, vilket gör att de 19 högst rankade finns på spellistan, och nummer 20 är övriga ryttare.
Adam Johansson tror det blir svårt för våra svenska ryttare idag, utan lägger sina spel på nummer 5, Maikel van der Vleuten med Beuville Z N.o.p, Nummer 7, Harrie Smolders med Monaco och nummer 2, Steve Guerdat med Dynamix De Belheme.
Alice Engström tror däremot på svensk seger och tippar nummer 9, Peder Fredricson med Catch Me Not S. Peder måste vinna idag för att ha tillräckligt med poäng för att ta sig till finalen, och har därför allt att rida för. Alice tror också att segraren kan finnas bland nummer 20, Övriga ryttare.
Ytterligare ekipage att hålla ögonen på är nummer 12, Kim Emmen med Imagine, och nummer 16, Edouard Schmitz med hästen Gamin Van´t Naastveldhof, som båda har visat fin form hela helgen.
Spelar gör du på ATG.se. Spelstopp är någon minut innan start 14.15.
SVT sänder klassen med start klockan 14.00.
Åldersgräns 18 år, Stödlinjen.se